Ammattikalastajien saaliit kasvoivat sisävesillä

Ammattikalastajat saivat viime vuonna sisävesiltä saaliiksi kuusi miljoonaa kiloa kalaa, mikä on yli miljoona kiloa enemmän kuin edellisenä tilastointivuotena 2012.

− Muikku on sisävesien tärkein saaliskala sekä määrältään että arvoltaan. Vain silakkasaaliin arvo on huomattavasti suurempi. Viimeisen 15 vuoden aikana muikkusaaliin määrä on vaihdellut 2,4−2,8 miljoonan kilon välillä, Luonnonvarakeskus Luken tutkija Leena Forsman kertoo.

Vuonna 2014 sisävesien ammattikalastuksen muikkusaalis 2,8 miljoonaa kiloa kasvoi hieman edellisvuosista. Saaliin arvo, 6,2 miljoonaa euroa, oli kuitenkin aavistuksen pienempi kuin edellisenä tilastointivuotena 2012. Tämä johtuu muikun aiempaa alhaisemmasta keskimääräisestä tuottajahinnasta.

Etelä-Savo tärkein kalastusalue

Muikun jälkeen arvoltaan toiseksi tärkein saalislaji oli kuha, jonka sekä määrä 0,4 miljoonaa kiloa että arvo 2,6 miljoonaa euroa jatkoivat edelleen kasvuaan. Muita saaliin arvolla mitattuna tärkeitä sisävesilajeja olivat ahven ja siika. Ammattikalastajien pyytämä täplärapusaalis oli 253 000 rapua.

Sisävesien ammattikalastuksen saaliista runsas neljännes koostui järvien hoitokalastuksen yhteydessä saadusta saaliista. Särkikalat ja muut vähäarvoiset sekä pienikokoiset kalat muodostavat pääosan saaliista.

Vuonna 2014 Etelä-Savo oli tärkein kalastusalue saaliin arvon (2,1 miljoonaa euroa) perusteella laskettuna. Sieltä saatiin runsas kolmannes maan muikkusaaliista ja viidennes koko maan saaliista.

Muita tärkeitä kalastusalueita olivat Kainuu, Pohjois-Karjala ja Lappi, joissa kaikissa saaliin arvo nousi yli miljoonan euron. Määrältään eniten saalista saatiin Varsinais-Suomen alueelta, mutta siellä saalis koostui pääasiassa vähempiarvoisista hoitokalastuslajeista.

Suomen sisävesillä kalasti vuonna 2014 noin 400 rekisteröitynyttä ammattikalastajaa.

Mainos