Alma Median lehtien kyselystä kertoo muun muassa Iltalehti. Tietoykkönen teki 1 500 haastattelua 24.3.-1.4.2017 kysyen Jos kuntavaalit pidettäisiin juuri nyt, mitä puoluetta tai ryhmittymää äänestäisit?.
Kyselyn tulokset prosenttiyksikköinä (muutos kuukauden takaiseen vastaavaan kyselyyn):
Sdp 19,1 (-0,9)
Kok 18,8 (+1,0)
Kesk 18,6 (-)
Vihr (11,8 (-0,3)
PS 11,2 (+1,0)
Vas 9,2 (+0,2)
Sdp:n kannattajat ovat hieman ja vihreiden selvästi muita epävarmempia äänestämään juuri mainitsemaansa puoluetta. Täysin varmoja vihreiden äänestäjistä on 47, Sdp:n äänestäjistä 54, kokoomuksen äänestäjistä 58 ja keskustan äänestäjistä 60 prosenttia.
Kokoomuksen puoluesihteeri Janne Pesonen kirjoittaa kyselytuloksista Facebookissa.
– Kokoomuksen kannatuksen nousutrendi kantaa. HS-gallupissa tänään ykkössija ja 19,7 % (+0,7) kannatus. Alma Median mittauksessa nousua puolestaan tasan 1%-yksikkö. Kisa äärimmäisen tiukka ja jännittävä. Kovalla loppukirillä noustaan vielä yli 20 % kannatukseen. Tsemppiä vaalityöhön, ilon kautta!, Janne Pesonen totesi.