Allegro ja Tolstoi perutaan

Viimeiset junavuorot Suomen ja Venäjän välillä liikennöidään keskiviikkona.

Suomen ja Venäjän välillä liikennöivien Allegro- ja Tolstoi -junien liikennöinti keskeytetään toistaiseksi Suomen ja Venäjän linjaamien koronavirustilanteen rajaamistoimenpiteiden vuoksi, kertoo VR.

Venäjän linjauksen mukaan ulkomaan kansalaiset eivät enää pääse Venäjälle tänään tiistaina kello yhdentoista jälkeen illalla Suomen aikaa.

Allegro- ja Tolstoi-junien toistaiseksi viimeiset vuorot liikennöidään niin, että varmistetaan suomalaisten ja venäläisten matkustajien paluu kotimaihinsa rajan yli.

Helsingin ja Pietarin välillä liikennöivät Allegro-junat kulkevat normaalisti keskiviikkoon asti, jolloin viimeinen aikataulun mukainen vuoro Helsingistä Pietariin lähtee illalla kello seitsemän ja Pietarista Helsinkiin kello kahdeksan.

Helsingin ja Moskovan välillä kerran päivässä liikennöivän Tolstoi-junan viimeinen lähtö Helsingistä on keskiviikkona iltapäivällä varttia vaille kuusi.

Mainos