Alexander Stubb: Rene Faselilla on ukrainalaisten verta käsissään

Suomen entisen pääministerin mukaan sveitsiläiselle jääkiekkopomolle pitäisi antaa porttikielto kyseiseen urheiluun.
René Fasel (vas.) ja Vladimir Putin. LEHTIKUVA / AFP Alexey Druzhinin
René Fasel (vas.) ja Vladimir Putin. LEHTIKUVA / AFP Alexey Druzhinin

Suomen entinen pääministeri, Firenzen EU-yliopiston professori Alexander Stubb arvostelee Twitterissä kovin sanoin Kansainvälisen jääkiekkoliiton IIHF:n ex-puheenjohtaja René Faselia.

– René Fasel on jääkiekon Gerhard Schröder, Stubb sanoo viitaten Saksan entiseen liittokansleriin, joka on läheisissä väleissä Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Hän (Fasel) saa taloudellista hyötyä sotarikolliselta Putinin muodossa. Tämä on häpeä jääkiekkoperheelle. Faselille pitäisi antaa porttikielto tähän urheiluun. Hänellä on ukrainalaisten verta käsissään, Stubb toteaa.

Hän jakanut Twitter-tilillään Iltalehden uutisen, jonka mukaan Putinin kaveri Faselin olin- ja asuinpaikasta ei ole tällä hetkellä mitään tietoa. Asian vahvistavat sekä sveitsiläis- että suomalaistiedot.  Faselilla sanotaan olevan asunto Moskovassa, ja hänen kerrotaan viettäneen aikaa Sotšissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Fasel toimi IIHF:n puheenjohtajana vuosina 1994–2021. Hänet nimitettiin vuonna 2021 liiton kunniapuheenjohtajaksi, ja hänellä on tuo titteli tiettävästi yhä.

Venäjän kansalaisuuden omaava Fasel tunnetaan Venäjä-myönteisyydestään ja läheisestä suhteestaan Putiniin.

Mainos