Alexander Stubb osallistuu Davosin talousfoorumiin

Presidentillä on kokouksen aikana tapaamisia valtionpäämiesten kanssa.
Alexander Stubb. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Alexander Stubb. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Tasavallan presidentti Alexander Stubb osallistuu Maailman talousfoorumin vuosikokoukseen Sveitsin Davosissa.

Tapahtuma järjestetään 19.–23. tammikuuta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Foorumin aiheina ovat tänä vuonna erityisesti dialogin merkitys muuttuvassa ja monimutkaisessa maailmassa sekä talouden murros, digitalisaatio ja kestävyys.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Presidentti Stubb osallistuu kokouksen aikana muun muassa Euroopan turvallisuutta ja puolustusta koskevaan paneelikeskusteluun. Stubb pitää myös puheenvuorot Ukrainan tulevaisuutta käsittelevässä tilaisuudessa, suomalais-sveitsiläisen kauppakamarin järjestämässä yritystilaisuudessa ja valtionpäämiesten avajaispäivällisellä. Presidentillä on lisäksi kahdenvälisiä tapaamisia valtion- ja hallitusten päämiesten  ja muiden osallistujien kanssa.

Tasavallan presidentin lisäksi kokoukseen osallistuvat ulkoministeri Elina Valtonen ja ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio.

Kokoukseen osallistuu lähes 3 000 osanottajaa miltei 130 maasta. Osallistujien joukossa noin 60 valtion- ja hallitusten päämiestä sekä muita poliittisia päättäjiä, yritysjohtajia, tutkijoita, järjestöjen edustajia sekä talous- ja kulttuurivaikuttajia.

Mainos