AL: Yksityiset terveysjätit uskovat hyötyvänsä soten kaatumisesta

Mehiläisen toimitusjohtajan mukaan kuntien ulkoistuksia rajoittavalta lailta putoaa nyt pohja.

Yksityiset terveyspalveluyritykset uskovat sote-uudistuksen kaatumisen olevan niille jopa eduksi, uutisoi Aamulehti.

Mehiläisen toimitusjohtaja Janne-Olli Järvenpään mukaan sote-uudistukseen liittyvä epävarmuus on haitannut sekä julkisia että yksityisiä toimijoita. Eilinen soten kaatuminen saattaa Järvenpään mukaan jopa edistää Mehiläisen liiketoimintaa.

– Kuntien ulkoistuksia ja perustuslaillista itsemääräämisoikeutta on rajoitettu soten verukkeella tilapäisellä rajoituslailla, niin siltä putoaa nyt pohja. Kunnilla pitää olla oikeus tehdä parhaaksi katsomallaan tavalla, millaisia ulkoistussopimuksia ne haluavatkin, Järvenpää sanoo lehdessä.

Sote-uudistuksen aikana kuntien oikeutta tehdä sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämiseen liittyviä sopimuksia on rajoitettu, jotta kunnat eivät tekisi tulevaisuuden maakuntia haittaavia kokonaisulkoistuksia yksityisten palveluntuottajien kanssa. Lakien oli tarkoitus olla voimassa sote-uudistuksen voimaantuloon saakka.

Aamulehden haastatteleman Pihlajalinnan toimitusjohtaja Joni Aaltosen mukaan myös Pihlajalinnalla on hyvät lähtökohdat vastata kuntakentän tarpeisiin ja toimia ympäristössä, jossa sote-uudistusta ei tehdä. Aaltosen mukaan Pihlajalinna kuitenkin toivoi soten toteutumista

– Yhteiskuntamme tarvitsee uudistusta. Väestön ikääntyessä palvelutarve kasvaa, ja kaupungistumisen jatkuminen tuo omat haasteensa. Keskustelu rakenneuudistuksen tarpeesta jatkuu, Aaltonen sanoo.

 

Mainos