AL: Tampereella sairaalassa 35 tartuntaa

Yksi tartunnan saaneista potilaista on menehtynyt.

Aamulehden mukaan Tampereella Rauhaniemen sairaalan potilailla ja henkilökunnalla on keskiviikkoon mennessä todettu henkilökunnalla16 ja potilailla 19 koronatartuntaa. Yksi potilas on menehtynyt.

– Otamme osaa omaisten suruun. Teemme kaikkemme, että Rauhaniemen sairaalan koronavirustilanne saadaan rauhoittumaan, sosiaali- ja terveyspalvelujen johtaja Taru Kuosmanen sanoo lehdelle.

Sairaalan osastolle, jossa koronavirustartunnat on todettu, ei ole otettu uusia potilaita. Rauhaniemen sairaalaan avattiin maanantaina osasto, jonne koronavirustartunnan saaneet potilaat keskitetään. Osastojen henkilökunta ei ole Rauhaniemen sairaalan omaa henkilökuntaa.

Tampereen hallintoylilääkäri Arto Lemmetty kertoi Aamulehdelle maanantaina, että näin koronavirustartunnan saaneet voidaan hoitaa ilman, että muut osastoilla olevat altistuvat virukselle.

Mainos