AL: Rikollisjengi hallitsee Suomen vankiloissa

United Brotherhood on tehnyt vankiloista rahasampoja.

Rikollisjengi United Brotherhood on ottanut Suomen vankilat hallintaansa, kertoo Lännen Media Aamulehdessä julkaistussa jutussa.

Viranomaisten mukaan UB on saanut alistettua muut rikollisryhmittymät ja vangit käskyvaltansa alle. Jengi pyörittää vankiloiden huumekauppaa, kiristää muita vankeja ja pakottaa jopa näiden omaisia rikoksiin. Myös vankiloiden henkilökuntaa UB on pyrkinyt painostamaan ja käyttämään hyväkseen.

Vankiloista on LM:n mukaan tullut rikollisjengin rahasampoja.

– Tähän tilanne on luisunut viime vuosina. UB pyrkii miehittämään ja on miehittänytkin osittain strategiset paikat joissakin vankiloissa ja pakottaa väkivallan avulla muut vangit toimimaan tahtonsa mukaan, kertoo Sami Peltovuoma Rikosseuraamuslaitoksesta.

– Poliisilla on tästä omaa vahvaa tiedustelutietonäyttöä. Ja siitä, että UB:n kontaktit toimivat sujuvasti vankiloista ulospäin, vahvistaa rikosylikomisario Christer Ahlgren.

Jengiväkivalta on LM:n tietojen mukaan lisääntynyt ja raaistunut huomattavasti vankiloissa. Rikosseuraamuslaitos ei voi vahvistaa tietoa suoraan.

– Emme voi puhua keskeneräisistä rikostutkinnoista. Yleisellä tasolla voin sanoa, että viime aikoina on ollut huolestuttavan paljon viitteitä jengiväkivallan lisääntymisestä ja raaistumisesta vankiloissa, Peltovuoma muotoilee.

Keskusrikospoliisi pitää tilannetta vakavana.

– On sääli, jos rikostorjunnan työ ja sen vaikuttavuus valuu hukkaan, kun rikolliset pystyvät jatkamaan toimintaansa vankiloissa, Ahlgren sanoo.

Mainos