Terroristijärjestö Al-Qaidan johtaja Ayman al-Zawahiri vetoaa videolla jihadisteihin ympäri maailmaa, että heidän tulisi hylätä terroristijärjestö Isis, uutisoi The Daily Caller. Isisin sijaan heidän tulisi tukea Zawahirin mukaan Afganistanin talibaneja.
Zawahiri esiintyy videolla, joka on nimetty ”Älkää jakaantuko itsenne keskuudessa”. Hänen mukaansa Isis ja sen kalifi Abu Bakr al-Baghdadi rikkovat mujahideenin eli jihadistien joukkoja. Video on toinen osa Zawahirin julkaisemien videoiden sarjaa, jonka nimi on ”Lyhyitä viestejä voitolliselle Ummahille”. Ummah on arabiaa ja tarkoittaa kansainvälistä muslimiyhteisöä.
Videon tarkoituksena vaikuttaa olevan uusi askel Isisin ja Al-Qaidan välisessä sodassa, ei niinkään lojaalisuuden osoitus talibaneja kohtaan. Isis ja Al-Qaida ovat taistelleet voimakkaimman kansainvälisen islamistisen terroristijärjestön tittelistä Isisin perustamisesta, vuodesta 2014 lähtien.
Järjestöt ovat toistensa vihollisia, vaikka niiden ideologiat ovat hyvin samanlaisia. Isis on aiemmin syyttänyt Al-Qaidaa muun muassa siitä, että se ei ole noudattanut oikeaa reittiä islamistisen kalifaatin perustamiseksi.