AL: Miten kaupungin keskusta voi pimentyä yhden kaapelin takia?

Iso osa Tampereen ydinkeskustaa pimeni maanantaina poikkeuksellisessa sähkökatkossa.
Sähkölinja. LEHTIKUVA / RITVA SILTALAHTI
Sähkölinja. LEHTIKUVA / RITVA SILTALAHTI

Tampereen Sähköverkon käyttömestari Jari Virtanen kutsuu Aamulehden haastattelussa ison osan Tampereen ydinkeskustaa eilen maanantaina pimentänyttä sähkökatkoa poikkeukselliseksi.

Katkos vei sähköt yhteensä noin 18 000 asukkaalta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Virtanen kertoo AL:lle, että katkon syynä oli 20 kilovoltin kaapelipäätteen vikaantuminen, joka johti Amurissa sijaitsevan Vesilinnan sähköaseman kytkeytymiseen irti verkosta.

Kaapelipääte yhdistää maakaapelin erilaisiin laitteisiin. Se irrotti koko sähköaseman verkosta turvallisuussyistä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Sähköasemilla on meillä valokaarisuojaus, joka estää vian leviämistä koko sähköasemalla. Se laukaisee koko sähköaseman irti verkosta, ettei alkanut vika tuhoa koko sähköasemaa, hän avaa.

Virtanen toteaa, että vianselvitys ja vioittuneen osan irrottaminen menivät mallikkaasti. Tampereella vastaaviin tilanteisiin on varauduttu hyvin.

– Onneksi nämä ovat hyvin harvinaisia tapauksia, mutta sähkönjakelukin on tekniikkaa ja tekniikka voi aina vaurioitua, Virtanen toteaa.

Mainos