Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Kiuru esittää lainsäädännön muuttamista, jotta häiriökäyttäytyjille voitaisiin asettaa porttikielto jalkapallo-otteluihin sekä muihin urheilutapahtumiin. Kiuru kommentoi asiaa Facebookissa.
Kiuru sanoo häiriökäyttäytymisen urheilutapahtumissa lisääntyneen. Euroopassa trendi on nähty etenkin jalkapallo-otteluissa, joista se on pikku hiljaa rantautunut myös Suomeen.
Nykyinen lainsäädäntö ei anna tapahtumanjärjestäjille juurikaan mahdollisuuksia puuttua henkilöihin, jotka tulevat tapahtumiin aiheuttamaan häiriötä. Yksittäisen henkilön voi korkeintaan poistaa tapahtumasta.
– Jokin urheiluseura […] ei voi kategorisesti estää tiettyjen häiriökäyttäytyvien katsomovieraiden pääsyn peleihin. Siihen tarvittaisiin henkilötietojen käsittelyä, mikä taas sotisi mahdollisesti oikeusturvaa vastaan, Pauli Kiuru selittää Aamulehdelle.
Häiriökäyttäytyminen on erityisen kurjaa, koska siitä kärsivät niin seurat kuin katsojatkin.
– Katsomossa se herättää turvattomuutta ja häiritsee viihtyvyyttä. Häiriöistä voi tulla sanktioita seuralle ja se joutuu maksumieheksi, Kiuru harmittelee.
Hallitusohjelmasta Kiurun tavoite löytyy, joskin se mainitaan vain ohimennen. Kansanedustaja arvelee, että tällä hetkellä oikeus- ja sisäministeriö pallottelevat, kumman vastuulle uuden lain valmistelu kuuluu.
Kiuru muistuttaa myös, että rajalliset mahdollisuudet estää häiriökäyttäytymistä voivat myös vaikeuttaa arvokisojen saamista Suomeen.
– Kansainvälisen urheilun kattojärjestöt ovat enenevissä määrin edellyttäneet, että isäntämaan lainsäädännössä on säädetty porttikiellosta, Kiuru sanoo.
– Näin porttikiellon puute voi jopa estää meitä saamasta kansainvälisiä arvokilpailuja.





