”al-Assadin astuttava syrjään” – Oppositio valmis rauhanneuvotteluihin

Syyrian suurin oppositioliittoutuma ilmoitti olevansa valmis osallistumaan suunniteltuihin rauhanneuvotteluihin Genevessä, jos tiettyihin ehtoihin suostutaan.

Syyrian kansallinen koalitio vaatii takuita siitä, että avustusjärjestöille sallitaan pääsy piiritetyille alueille ja poliittiset vangit vapautetaan.

Koalitio vaatii myös vallanvaihtoa Syyriassa neuvotteluiden tuloksena.

– Bashar al-Assadilla ei ole mitään roolia Syyrian siirtymäkaudella eikä tulevaisuudessa, käy ilmi koalition kanslian julkaisemasta tiedotteesta.

Syyrian presidentti Bashar al-Assadin hallinto on torjunut kaikki ennakkoehdot Geneveen suunnitelluille neuvotteluille.

YK, Yhdysvallat ja Venäjä ovat pyrkineet saamaan kokousta koolle marraskuun loppuun mennessä.

YK:n Syyrian-erikoislähettiläs Lakhdar Brahimi sanoi kuitenkin viime viikolla, että neuvotteluiden aloittaminen viivästyy, vaikka hän pyrkii saamaan kokouksen aikaan vuoden loppuun mennessä.

Mainos