Varoitustarroja lihatuotteissa. GREENPEACE

Greenpeace liimasi kaupoissa lihapakkauksiin varoitustarroja

Järjestö jalkautui myymälöihin eri puolella Suomea.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Greenpeacen aktivistit jalkautuivat keskiviikkona eri puolilla Suomea ruokakauppoihin ja liimasivat hyllyillä olevien lihatuotteiden pakkauksiin varoitustarroja.

Tarroja liimattiin ainakin Helsingissä, Tampereella ja Jyväskylässä Keskon, S-Ryhmän ja Lidlin myymälöissä. Aktivistit vaativat lihalle tupakka-askeista tuttuja varoituksia.

– Lihateollisuus on kestämätöntä ilmaston, luontokadon ja ihmisten hyvinvoinnin kannalta, siksi esimerkiksi leikkeleille tulisi säätää haittavero ja lihatuotteisiin lisätä varoitustarrat tupakkatuotteiden tapaan. Nämä olisivat hyviä keinoja vähentää lihan ylikulutusta, millä olisi ruoan ilmastovaikutusten lisäksi positiivinen vaikutus kansanterveyteen, kertoo Greenpeacen Oona Poranen tiedotteessa.

Aktivistien mukaan lihan kulutusta pitää vähentää.

– Kauppojen hinnoittelun ja lihan verotuksen tulisi vauhdittaa siirtymistä pois lihan kulutuksesta ja lisätä ympäristön kannalta kestävämpien tuotteiden kysyntää, Poranen sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)