Akavan näkemys on, että kireä ansiotuloverotus on osaamisintensiivisen yrittäjyyden ja kasvun suurin este.
Työryhmä esittää, että korkeimmat rajaveroasteet alennetaan.
– Työryhmän esitys on oikea, mutta palkkaverotus tarvitsee paljon suuremman remontin. Meidän on saatava kaikkien asiantuntijoiden verotus kilpailukykyiseksi, sanoo Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder (kok.).
Akavan mielestä verojärjestelmän täytyy omalta osaltaan tukea osaamispääoman kartuttamista.
– Puheet ja teot eivät kohtaa. Suomessa vannotaan laajasti osaamispääoman merkitykseen, mutta samalla sitä verotetaan hyvin ankarasti. Yllättävän moni uskoo yhä, että yrittäjyyden edellytyksiä parannetaan ensisijaisesti kannustamalla koneiden, laitteiden ja rakennusten hankintaan. Tärkein pääoma on kuitenkin yrittäjän ja henkilöstön päässä, huomauttaa Akavan pääekonomisti Eugen Koev.
Akava muistuttaa, että osaamisintensiivisissä palveluissa, kuten konsultti-, suunnittelu-, ohjelmointi- ja pelialoilla, tarvitaan osaamista, motivaatiota ja sitoutumista yrityksen menestykseen, ei niinkään kiinteää pääomaa.
– Avainasemassa ovat kannustavat palkkausjärjestelmät. Mahdollisuus rakentaa toimivia kannustinjärjestelmiä kytkeytyy tiiviisti ansiotulojen verotukseen. Korkeat työhön kohdistuvat rajaveroasteet mitätöivät vaikutuksen, joka kannustavalla palkkauksella halutaan rakentaa. Työryhmän esityksellä puututaan juuri tähän perustavanlaatuiseen verojärjestelmämme ongelmaan, Koev sanoo.
Työntekijän koulutuksen kustannusten pitää olla vähennyskelpoisia aina riippumatta siitä, onko koulutus työnantajan kustantamaa vai maksaako työntekijä sen itse. Tältä osin voi sanoa, että työryhmän esitys jää puolitiehen.
Verotyöryhmä esittää myös osinkoverotuksen kiristämistä alentamalla laskennallista pääomatuoton prosenttia. Akava ei pidä yrittämisen verotuksen kiristämistä miltään osin sinänsä toivottavana. Kireä ansiotuloverotus on tällä hetkellä osaamisintensiivisen yrittäjyyden ja kasvun suurin este.