Akavalaiset kannattavat 6+6+6 –mallia isien perhevapaiden lisäämiseksi

Akavalaisten mielestä 6+6+6 -malli on paras keino lisätä isien perhevapaiden käyttöä.

Tätä mieltä on 32 prosenttia akavalaisista, kertoo Akavan tuore TNS Gallupilla teettämä kysely. Toiseksi parhaana keinona pidetään työaikajoustojen lisäämistä sekä työntekijän perhevapailta paluun oikeuksien vahvistamista.

Kyselyn mukaan yli puolet akavalaisista (55 %) on sitä mieltä, että isien perhevapaiden käyttö lisääntyy vanhempainvapaajärjestelmää muuttamalla. Tavoitteessa parhaina keinoina 6+6+6 -mallin lisäksi pidettiin isille kiintiöityjen perhevapaiden pidentämistä ja päivärahan tason korottamista.

Perhevapaat jaetaan 6+6+6 -mallissa siten, että äidille korvamerkitään kuusi kuukautta, isälle kuusi kuukautta ja kolmannen jakson käytöstä päättää perhe.

Akava on kannattanut 6+6+6 -mallia, koska vastuu pienten lasten hoidosta jakautuu epätasaisesti. Tästä kertoo esimerkiksi se, että Kelan mukaan vuonna 2013 vain 8,8 prosenttia kaikista maksetuista vanhempainpäivärahoista maksettiin miehille.

Perhevapaiden tasa-arvoisempi jakautuminen vaikuttaa osaltaan myös palkkaerojen tasoittumiseen.

– Nykytilanteessa naiset kantavat päävastuun pienten lasten hoidosta ja joutuvat tämän takia työmarkkinoilla heikompaan asemaan. Tämä on kestämätöntä. Suomi voisi näyttää esimerkkiä uudistamalla vanhempainvapaajärjestelmän. Tällöin naisten osaamista hyödynnettäisiin nykyistä paremmin työmarkkinoilla, sanoo asiantuntija Tarja Arkio Akavasta.

Korkeasti koulutettujen perhevapaalta paluu samaan tai vastaavaan työtehtävään on vaikeutunut viime vuosina. Kyselyn mukaan miehet toivovat naisia enemmän, että työntekijän mahdollisuutta palata samaan tai vastaavaan työtehtävään perhevapaan jälkeen parannetaan.

Akavan syksyllä TNS Gallupilla teettämään kyselyyn saatiin 844 vastausta työvoimaan kuuluvilta akavalaisilta.

Mainos