Perustuslain mukaan jokaiselle taataan oikeus perustoimeentuloon sairauden aikana. Akavan mielestä hallitus on nyt heikentämässä tätä oikeutta.
– Voidaan katsoa, että työnantajan velvollisuus palkanmaksusta sairausaikana toteuttaa tätä perustuslaillista toimeksiantoa. Jos hallitus vie läpi karenssipäivän ja sairausajan palkkojen leikkaukset ja siten heikentää työntekijän toimeentuloa sairauden vuoksi, voidaan Kelan maksamaa sairauspäivärahaa joutua aikaistamaan heti ensimmäiseen sairauspäivään, toteaa lakimies Paula Ilveskivi.
Tämä voisi johtaa siihen, että hallitus siirtäisi myös työnantajan sairauskulut suurelta osin veronmaksajien maksettavaksi.
– Hallitus on tekemässä politiikkaa, jossa se karsii työnantajien vastuuta hyvin laajasti. Hyvinvointiyhteiskunnan rahoitus on siirtymässä lähinnä työntekijöiden kukkaroihin. Tämä tehdään tavalla, jolla jatkuvasti koetellaan perustuslakia, Ilveskivi sanoo.
Akava huomauttaa, että sairauskarenssi kohdentuisi erityisesti julkisen sektorin nuoriin naisiin, joiden työ edellyttää läsnäoloa työpaikalla. Näitä työntekijäryhmiä ovat esimerkiksi opetusalan sekä sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijät, jotka ovat työnsä vuoksi jatkuvasti alttiina esimerkiksi infektiotaudeille.
– Kohtuuttomilta nämä ehdotukset tuntuvat myös homekoulujen, homepäiväkotien ja muiden työympäristöjen epäterveellisyydestä kärsivien työntekijöiden kannalta. Terveyden lisäksi uhataan heidän toimeentuloaankin, Ilveskivi huomauttaa.
Akava muistuttaa, että sairaana työskentely on jo nyt erittäin yleistä.