”Ajat vaihtuvat” – Linnan juhlien kutsuja postitetaan

Presidentinlinnaan kutsutaan tänä vuonna noin 1700 vierasta.
Presidentinlinna Helsingissä itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta 2022. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Presidentinlinna Helsingissä itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta 2022. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö isännöi puolisonsa Jenni Haukion kanssa itsenäisyyspäivän juhlavastaanoton teemalla ”ajat vaihtuvat” keskiviikkona 6. joulukuuta 2023 presidentinlinnassa.

– Elämme aikaa, jolloin moni itsestäänselvyys kyseenalaistuu ja uudenlaista tulevaisuutta luodaan vauhdilla. Yhteinen tehtävämme on löytää ratkaisuja kohtaamiimme haasteisiin ja varmistaa, että olemme menossa oikeaan suuntaan, presidentti Niinistö sanoo tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Presidenttipari kutsuu itsenäisyyspäivänä presidentinlinnaan noin 1 700 eri tavoin ja eri aloilla ansioitunutta suomalaista.

Vieraina on tasavallan presidentin kanslian tiedotteen mukaan pitkän uran tehneitä henkilöitä, jotka ovat omalla alallaan toimineet tienraivaajina, esimerkkeinä ja mentoreina. Lisäksi kutsuttuna on nuoria innovatiivisia osaajia, tulevaisuuden menestystekijöiden parissa työskenteleviä sekä yhteiskunnan ja arjen turvallisuuden takaajia. Erityistä huomiota on kiinnitetty myös tekoihin, joilla on tuettu lapsia ja nuoria.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Merkittävä osa kutsutuista on tänäkin vuonna ensikertalaisia.

Vastaanoton kunniavieraina on sotiemme veteraaneja ja lottia.

Itsenäisyyspäivän vastaanoton kutsujen postitus on alkanut.

Mainos