”Ainoa ratkaisu on viruksen tukahduttaminen”

Emeritusprofessorin mukaan rokotteet ja viruslääkkeet ovat välttämättömiä, mutta eivät yksinään riitä kriisin ratkaisuksi.
Turvaväleistä muistuttava kyltti Porvoossa. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Turvaväleistä muistuttava kyltti Porvoossa. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

THL:n emeritusprofessori Matti Jantunen varoittaa koronakuolemien määrän kolminkertaistuneen Suomessa kesän jälkeen.

Jantunen arvioi, etteivät rokotukset ja uudet viruslääkkeet riitä yksinään ratkaisuksi pandemiaan. Hänen mukaansa torjuntastrategia olisi pidettävä samankaltaisena kuin muissakin yleisvaarallisissa tartuntataudeissa.

– Rokotukset ovat välttämättömiä, mutta eivät riitä. Antiviraalit samoin. Ratkaisu on tukahduttaminen tasolle, jolla tartuntaketjut kyetään katkaisemaan testaamalla, jäljittämällä ja eristämällä – kuten me toimimme muidenkin yleisvaarallisten tartuntatautien kohdalla, emeritusprofessori kirjoittaa Twitterissä.

Koronan nollastrategiassa on onnistuttu kohtuullisen hyvin esimerkiksi Uudessa-Seelannissa, jossa yhteisötartuntojen määrä on ollut joulukuun jälkeen laskussa omikronmuunnoksesta huolimatta. Muita kuin matkailuun liittyviä tautitapauksia on vahvistettu viime päivinä vain alle 20 kappaletta.

Kansanterveyden kannalta huolta ovat herättäneet koronaviruksen pitkäaikaiset oireet, joiden arvioidaan koskevan yhä suurempaa joukkoa Suomessa. Sosiaali- ja terveysministeriön asettaman asiantuntijaryhmän mukaan esimerkiksi tautia seuraavat kognitiiviset häiriöt ja uupumus voivat heikentää monien työ- ja toimintakykyä.

Osalle potilaista on ilmaantunut akuutin infektion jälkeen vähintään useita kuukausia kestäviä oireita, kuten heikkouden tunnetta, unihäiriöitä ja ahdistusta.

Mainos