”Aina väärässä EU:sta” – ”Traaginen virhe”: Britanniassa kiivasta debattia EU-erosta

Britannian EU-äänestys kirvoittaa terävää debattia.

Britannian työväenpuolueen entinen ulkosuhteista vastaava poliitikko ja parlamentin jäsen David Miliband vetoaa vahvasti EU-jäsenyyden puolesta, kertoo BBC.

Milibandin mukaan Britannian EU-ero olisi ”yksipuolinen poliittinen aseistariisunta”. Hänen mukaansa siis Britannia luovuttaisi EU-erollaan poliittista vaikutusvaltaansa muiden käyttöön.

– Traaginen laskentavirhe, joka heikentäisi meitä, luonnehtii Miliband, jonka veli Ed on entinen työväenpuolueen puheenjohtaja.

Pääministeri David Cameron on Milibandin tavoin jäsenyyden puolella neuvoteltuaan uusia jäsenyysehtoja Britannialle. Cameronin kabinetissa on kuitenkin EU-eroa puolustavia. Yksi heistä on työministeri Priti Patel. Hän vastasi Milibandin analyysiin saman tien.

– Miliband on aina ollut väärässä EU:n suhteen.

Britannian kansanäänestys pidetään kesäkuun 23. päivä. Viime aikojen kehitys ei välttämättä tue EU-jäsenyyden kannattajia. Cameronin uskottavuutta on syönyt veroparatiisiuutisointi, ja nyt myös Kreikan vaikeudet näyttävät iskeytyvän uudestaan agendalle. Toisaalta Britannian suuret pörssiyhtiöt ovat vahvasti jäsenyyden kannalla.

Mainos