Ahdistuneisuushäiriötä potevat tuoreen hollantilaistutkimuksen mukaan sairastuvat tavallista herkemmin myös sydän- ja verisuonitauteihin. Uutispalvelu Duodecimin mukaan yhteys havaitaan riippumatta sydänsairauksien perinteisistä riskitekijöistä.
Hollantilaisten tulokset perustuvat 37 tutkimuksen ja 1,5 miljoonan potilaan tietoihin. Ahdistuneisuushäiriötä potevien riski sairastua oli noin 50 prosenttia suurempi kuin terveiden riippumatta potilaiden mahdollisista sydän- ja verisuonitautien riskitekijöistä ja masennuksesta.
Samansuuntaista on Duodecimin mukaan havaittu myös aiemmissa tutkimuksissa, mutta niissä on jäänyt epäselväksi, miten suurelta osin yhteydet johtuvat sydänriskitekijöistä ja varsinkin masennuksesta, joka on yleinen ahdistuspotilailla. Masennus on tunnettu sydänoireiden riskitekijä.
Tutkijat pitävät tuloksiaan uskottavina, mutta kaipaavat vielä lisäselvityksiä. On esimerkiksi epäselvää, millä mekanismilla ahdistus altistaa sydänoireille. Ei ole myöskään varmaa, ehkäiseekö ahdistuksen hoitaminen sydänsairauksia. Joka tapauksessa tulokset antavat Duodecimin mukaan aiheen hoitaa ahdistuneisuushäiriötä potevien sydänriskitekijöitä entistä paremmin
Tutkimus julkaistiin British Journal of Psychiatry -lehdessä.
Ahdistuneisuutta potee joka neljäs ihminen jossain elämänsä vaiheessa, mutta kroonistuvat oireet vaivaavat noin 3–8 prosenttia. Yleisen ahdistuneisuuden lisäksi ahdistuneisuus voi tarkoittaa esimerkiksi sosiaalisten tilanteiden pelkoa tai paniikkihäiriötä.
Uutispalvelu Duodecim