Tuhannet naamioituneet mielenosoittajat osallistuivat lauantaina Lontoossa Million Mask Marchiin, vuosittaiseen globaalia kapitalismia vastustavaan ja kansalaisoikeuksia ajavaan tapahtumaan.
The Guardianin mukaan poliisi on pidättänyt tapahtuman yhteydessä 47 ihmistä. Suurin osa pidätyksistä tehtiin huumausainerikoksista ja virkavallan vastustuksesta.
Viime vuonna neljä poliisia loukkaantui tapahtumassa, kun heitä kohti heitettiin raketteja ja ilotulitteita. Tänä vuonna tapahtumaa pyrittiin rauhoittamaan rajaamalla sen kesto kolmeen tuntiin.
Tapahtumalla, joka pidetään 5. marraskuuta ja jonka osallistujat pitävät kasvoillaan Guy Fawkes -naamareita, on historiallinen viittaus Lontoon vuoden 1605 tapahtumiin. 5. marraskuuta 1605 ruutisalaliittoon kuulunut Fawkes pidätettiin, kun hän vartioi räjähteitä, joita liittolaiset olivat sijoittaneet Britannian parlamenttirakennuksen alapuolelle. Ruutisalaliiton tarkoituksena oli tappaa kuningas Jaakko I, kuningasperhe ja parlamentin edustajat. Katolilainen ruutisalaliitto ei ollut tyytyväinen protestanttiin kuninkaaseen. Iskuyritys paljastui, ja liittolaiset Fawkes mukaan luettuna tuomittiin maanpetoksesta ja teloitettiin.
Guy Fawkesin yö tai ”kokkoyö” on Iso-Britanniassa juhlapäivä, jota juhlitaan yleisesti ilotulituksilla ja polttamalla kokkoja. Ilotulitteet ja kokot symboloivat Iso-Britannian ja kuninkaan pelastumista vuoden 1605 vallankumousyritykseltä.





