Kokoomuksen Ben Zyskowicz on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen työttömän tietojen luovutuksesta.
Kysymyksen mukaan työ- ja elinkeinotoimiston ”asiakkaaksi tulevalla työnhakijalla on tällä hetkellä lain suoma mahdollisuus halutessaan kieltää tietojensa luovuttaminen työnantajille. Tietoja on tapana luovuttaa mahdollisille työnantajille työnhakijoita esiteltäessä”.
– TE-keskuksella on oikeus luovuttaa työnhakijasta vain työnhakuun liittyviä tietoja, kuten hakijan koulutus, osaaminen, työkokemus ja työtoiveet. Laki kieltää luovuttamasta mitään arkaluontoisia tietoja.
– Noin 40 000 työnhakijaa on kuitenkin kieltänyt tietojensa luovuttamisen. On selvää, että tietojen luovutuskielto hankaloittaa merkittävästi heidän työllistymismahdollisuuksiaan TE-keskuksen kautta, koska työnantajat ottavat tuskin edes huomioon työnhakijoita, joista heille ei voida antaa mitään tietoa.
Ben Zyskowiczin mukaan ”samanaikaisesti nämä työnhakijat nauttivat kuitenkin lähinnä veronmaksajien kustantamasta työttömyysturvasta. Olisi siis vähintään oikeus ja kohtuus, että he eivät vaikeuttaisi työn löytymistä heille”.
Kansanedustaja kysyy varsinaisena kysymyksenä ”mihin toimenpiteisiin hallitus aikoo ryhtyä, jotta TE-keskuksen kanssa asioivat työnantajat saavat jatkossa rekrytoinnin kannalta oleelliset tiedot kaikista kyseeseen tulevista työnhakijoista?”.