Yhdysvaltalaista 108-vuotiasta sotaveteraania ei ikä paljon paina eikä vauhti näytä hidastuvan lainkaan.
Texasissa asuva Richard Overton, joka taisteli toisessa maailmansodassa, nauttii edelleen viskistä ja sikareista.
The Houston Chronicle kertoi marraskuussa 2013, kuinka ”Overton ajaa autoa ja kävelee ilman keppiä”.
Overton kertoi maalikuussa 2013 Fox Newsille antamassaan haastattelussa, että hän ei käytä lääkkeitä, polttaa sikareita päivittäin ja sekoittaa viskiä aamukahviinsa. Hänen mukaansa vanhan iän salaisuus on se, että pysyy kaukana vaikeuksista”.
”Saatan juoda viskiä hieman myös illalla sekoittamalla sitä kivennäisveteen. Viski on hyvä lääke. Se pitää lihakset vetreinä.”
Overton syntyi 11. toukokuuta 1906. Hänen uskotaan olevan vanhin yhdysvaltalaisveteraani. Tätä on kuitenkin vaikea vahvistaa, koska kaikki veteraanit eivät ole rekisteröityneitä Veteraanijärjestöön.
Overton palveli toisen maailmansodan aikana Tyynellämerellä.