Ylen gallup: SDP:n kannatus laski

Ero toisena tulevaan puolueeseen on lähes kolme prosenttiyksikköä.
Alue- ja kuntavaalimainontaa Helsingissä maaliskuussa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Alue- ja kuntavaalimainontaa Helsingissä maaliskuussa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Hallituspuolueiden kannatus nousi ja SDP:n laski, kertoo Yle. Luvut käyvät ilmi Ylen Taloustutkimuksella teettämästä tuoreesta puoluekannatusmittauksesta.

Pääoppositiopuolueen kannatus putosi edellisestä mittauksesta 1,6 prosenttiyksikköä, mutta laskusta huolimatta SDP on edelleen mittauksen suurin puolue 22,8 prosentin kannatuksella.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ero toisena tulevaan kokoomukseen on edelleen lähes kolme prosenttiyksikköä. Pääministeripuolue kokoomuksen kannatus pysyi 20 prosentissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mittauksen kolmanneksi suurin puolue perussuomalaiset nostatti kannatustaan 0,4 prosenttiyksikköä edelliseen mittaukseen verrattuna, mutta ero kärkikaksikkoon on huomattava.

Neljänneksi suurimman puolueen keskustan 13,7 prosentin kannatus on puolueelle korkein sitten vuoden 2019.

SDP:n lisäksi kannatustaan menettivät oppositiossa myös vihreät, vasemmistoliitto ja Liike Nyt. Vasemmistoliittoa äänestäisi eduskuntavaaleissa 8,5 prosenttia, vihreitä 7,8 prosenttia vastaajista. Molempien puolueiden kannatus laski 0,7 prosenttiyksikköä helmikuun mittaukseen verrattuna.

Mainos