Viktor Orban omistaa 45 miljoonan euron luksuspalatsin

Unkarin pääministerin jättikiinteistö on nähty osoituksena hallinnon kasvavasta korruptiosta.
Kiinteistö hankittiin 15 miljoonalla eurolla. / France 2
Kiinteistö hankittiin 15 miljoonalla eurolla. / France 2

Unkarin pääministeri Viktor Orbanin väitetään omistavan valtavan kiinteistön, jonka historia ulottuu Itävalta-Unkarin keisarikunnan ajalle.

Arvoltaan noin 45 miljoonan euron luksuspalatsin omistussuhde ei ole ollut aiemmin tiedossa. Ranskalaisen France 2 -kanavan selvityksen perusteella palatsi olisi rekisteröity Orbanin isän nimellä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ostohinta oli 15 miljoonaa euroa, minkä jälkeen kiinteistön remontointiin käytettiin 30 miljoonaa euroa. On epäselvää, miten hankinta rahoitettiin.

Ranskalaismedian mukaan salaista kiinteistöä voi tarkkailla turvajärjestelyiden vuoksi vain ilmasta käsin. Tontilla sijaitsee asuintiloja 6 000 neliömetriä useissa eri rakennuksissa. Puutarhassa on suihkulähteitä ja uima-altaita.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Unkarin oppositioedustaja kertoo tutkineensa aluetta pienkoneen avulla. Tontille on rakennettu tunneli ja maanalainen parkkihalli Orbanin liikkeiden piilottamiseksi.

”Mini-Versaillesia” koskevien uusien tietojen katsotaan olevan osoitus Unkarin nykyhallinnon kasvavasta korruptiosta.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos