”En näe tässä minkäänlaista lautasongelmaa” – Petteri Orpo kommentoi sijaistusta

Pääministeri kertoi asettaneensa perheensä edelle pitäessään lomapäivän 18.7.
Pääministeri ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo tapasi median kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa Rovaniemellä 20. elokuuta 2024., LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Pääministeri ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo tapasi median kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa Rovaniemellä 20. elokuuta 2024., LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) ei näe toimivaltaongelmaa liittyen siihen, että tasavallan presidentti Alexander Stubb sijaisti häntä Euroopan poliittisen yhteisön kokouksessa Britanniassa 18. heinäkuuta.

– En näe tässä minkäänlaista lautasongelmaa, toimivaltaongelmaa. Minusta on erinomainen asia, että tasavallan presidentin ja pääministerin yhteistyö on luontevaa ja meidän toimivaltamme on aivan selvä, Orpo kommentoi asiaa Rovaniemellä ministerityhmän kesäkokouksen yhteydssä järjestetyssä tiedotustilaisuudessa tiistaina.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Pääministeri oli aiemmin varannut tuon päivän työpäiväksi, ”jos on tarve lähteä Euroopan poliittisen yhteisön kokoukseen”. Päivä osui keskelle Orpon lomajaksoja heinäkuussa.

– Oli selvää, että kun sijaistaminen pystyttiin järjestämään, tasavallan presidentti sijaisti myös Ruotsin pääministeriä Ulf Kristerssonia, niin tämä helpotti sitä, että saatoin tehdä sen ratkaisun, jonka halusin. Asetin perheeni edelle ja pystyimme näin rauhoittamaan tämän jakson.

Pääministeri kertoi, että edeltävälle päivälle osui vaimon syntymäpäivä. Mitä tulee asiasta tiedottamiseen, Orpo kertoi ensin noudattaneensa valtioneuvoston yleisohjetta, jonka mukaan kaikki henkilöiden lomiin liittyvät viestit eivät ole julkisia.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos