Kansallinen Kokoomus pitää viikonloppuna kolmipäiväisen puoluekokouksen Tampereella. Paikalle odotetaan jopa 1 400 kävijää.
Perjantaina ohjelmassa oli muun muassa puoluekokoukselle jätettyjen aloitteiden käsittelyä ja puolueen tavoiteohjelman ajankohtaispäivitys.
Puoluekokous avattiin virallisesti lauantaina aamulla.
Joka toinen vuosi pidettävän puoluekokouksen päähuomio suuntautuu puheenjohtajan valintaan ja varapuheenjohtajien vaaliin.
Lauantaina kokous valitsi puolueen puheenjohtajan. Vuodesta 2016 kokoomusta johtanut, pääministeri Petteri Orpo valittiin jatkokaudelle ilman vastaehdokkaita. Valittu puheenjohtaja pitää iltapäivällä odotetun linjapuheen.
Iltapäivällä ovat luvassa puolueen varapuheenjohtajaehdokkaiden ja puoluevaltuuston puheenjohtajaehdokkaiden esittelyt ja tentti.
Kolmea varapuheenjohtajan paikkaa tavoittelevat nykyiset varapuheenjohtajat, puolustusministeri Antti Häkkänen sekä kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen. Lisäksi ehdolla ovat tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala sekä ensimmäisen kauden kansanedustajat Jarno Limnéll ja Karoliina Partanen.
Nykyinen varapuheenjohtaja, ulkoministeri Elina Valtonen ei ole ehdolla.
Puoluevaltuuston puheenjohtaja Heikki Autto hakee jatkokautta tehtävään. Autton vastaehdokkaaksi on ilmoittautunut diplomi-insinööri Jussi Koskinen.
Sekä puoluevaltuuston puheenjohtajan että puolueen varapuheenjohtajien vaalit käydään sunnuntaina.
Viikonloppu on politiikan rintamalla muutenkin mielenkiintoinen. Keskusta kokoontuu puoluekokoukseen Jyväskylään, ja puolue valitsee siellä uuden puheenjohtajan Annika Saarikon väistyessä tehtävästä. Ruotsalainen kansanpuolue kokoustaa viikonloppuna Helsingissä ja valitsee uuden puheenjohtajan Anna-Maja Henrikssonin seuraajaksi.
