Turvapaikanhakijoiden määrä itärajalla todennäköisesti kasvaa nykyisestä, arvioivat kansainvälisen yksikön päällikkö, eversti Matti Pitkäniitty Rajavartiolaitokselta sekä monitieteisen rajatutkimuksen professori Jussi P. Laine Itä-Suomen yliopistosta Ylelle.
He kommentoivat Ylen laatimaa kolmea vaihtoehtoa itärajan tulijoista.
Ensimmäinen on se, että nykytilanne pysyy ja rajalle tulee kymmeniä turvapaikanhakijoita päivässä. Tällaisen tilanteen Suomi hallitsisi todennäköisesti hyvin, koska määrä on yhä maltillinen.
– Meillä on lainsäädäntö, jonka turvin voimme reagoida tilanteiden muuttumiseen nopeasti. Ennakolta esimerkiksi vuoden 2015 pakolaistilannetta emme voi estää, jos sellainen tulee. Toivottavasti olemme noilta ajoilta oppineet jotakin ja olemme valmiimpia erilaisiin tilanteisiin, kertoo Jussi P. Laine Ylelle.
Toinen vaihtoehto on se, että turvapaikanhakijoiden määrä nousee satoihin päivässä.
Tätä asiantuntijat pitävät jopa todennäköisenä. Pitkäniitty arvioi, että tieto avoimesta reitistä tulee laajempaan tietoisuuteen, joka saa turvapaikanhakijat liikkeelle.
Tarvittaessa Suomella on mahdollisuus valtioneuvoston päätöksellä rajoittaa rajaliikennettä tai sulkea rajanylityspaikkoja. Pitkäniityn mukaan toimintaintensiteettiä pitää pystyä nostamaan ja laskemaan sen mukaan, miten tilanne rajalla kehittyy.
– Tarvittaessa resurssia voidaan kasvattaa tekemällä ylitöitä sekä siirtämällä voimavaroja: ihmiset menevät töihin sinne, missä on kiirettä, hän sanoo Ylelle.
Kolmas vaihtoehto on se, että maahan pyrkii tuhansia ihmisiä päivässä.
Pitkäniitty ei usko tilanteen kehittyvän tähän, mutta hän ei kuitenkaan sano, etteikö näin voisi tapahtua. Hän muistuttaa, että turvapaikanhakijoiden määrää pohdittaessa on huomioitava myös matkustaminen Venäjän puolella.
– Ymmärtääkseni esimerkiksi Venäjälle pyrkivät irakilaiset tai jemeniläiset tarvitsevat viisumin Venäjälle saapuessaan. Jos he pääsevät Moskovaan, pitää heidän siirtyä sieltä esimerkiksi Pietariin ja edelleen Suomen rajalle.