Lämmintä ilmaa vyöryy Suomeen

Viikonloppuna saatetaan ennusteen mukaan mitata jopa yli 20 asteen lukemia.
Kevään merkkejä oksissa päärautatieaseman edustalla Helsingissä. LEHTIKUVA / EEVA-MARIA BROTHERUS
Kevään merkkejä oksissa päärautatieaseman edustalla Helsingissä. LEHTIKUVA / EEVA-MARIA BROTHERUS

Sää lämpenee tällä viikolla selvästi, kertoo Foreca.

– Tällä viikolla sää on laajoilla alueilla aurinkoista ja lämmintä, vaikka pilvilauttaakin esiintyy. Viikonloppuun mennessä lämpötilat nousevat tämän hetken ennusteen mukaan osassa maata jopa 20 asteeseen, paikallisesti jopa 20 asteen yläpuolelle. Lapin yli liikkuu viikon mittaan pari sadealuetta, kertoo meteorologi Joanna Rinne Forecan sivuilla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ennusteen mukaan lämpötilat kohoavat jo alkuviikolla.

– Päivälämpötila on maanantaina maan etelä- ja keskiosassa sekä Etelä- ja Keski-Lapissa enimmäkseen 10–15 astetta, Pohjois-Lapissa enimmäkseen 5–10 astetta. Tiistaina on pari astetta lämpimämpää, meteorologi kertoo.

Keskiviikkona maan pohjoisosan yli liikkuu ennusteen mukaan runsaampaa pilvisyyttä. Lapin yli liikkuu myös pieni vesisadealue. Muualla on aurinkoista ja poutaista.

Poimintoja videosisällöistämme

Maan etelä- ja keskiosassa päivälämpötila on keskiviikkona enimmäkseen 12–18 astetta, Lapissa laajalti 5–12 astetta.

Sää jatkuu tämän hetken ennusteen mukaan aurinkoisena torstaista sunnuntaihin maan etelä- ja keskiosassa.

– Pohjoisessakin on enimmäkseen aurinkoista, mutta Lapin yli liikkuu pari pilvisyys- ja vesisadealuetta. Sademäärät jäävät kuitenkin pieniksi, Rinne ennustaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sää näyttää lämpenevän entisestään viikonloppuna.

– Päivälämpötilat nousevat viikon edetessä niin, että viikonloppuna maan etelä- ja keskiosassa on päivällä 15–21 astetta ja Lapissa aurinkoisen sään aikaan myös enimmäkseen 15–20 astetta. Lapin sateissa lämpötilat jäävät kuitenkin jopa alle 10 asteeseen.

Mainos