Viron parlamenttivaalit voittaneen reformipuolueen puheenjohtaja, pääministeri Kaja Kallas on aloittanut neuvottelut uudesta hallituksesta.
Hän yrittää muodostaa hallitusta parlamenttiin vasta nousseen Eesti 200 -puolueen ja sosiaalidemokraattisen puolueen kanssa.
Hallitusneuvottelujen ensimmäinen päivä oli keskiviikkona, jolloin puolueet kuulivat Viron valtiovarainministeriön katsauksen taloudellisesta tilanteesta.
Kallas korosti yleisradio ERR:lle, että uuden hallituksen tavoitteena on saada maan budjetti tasapainoon neljässä vuodessa eli vaalikauden aikana. Hän sanoi, että tällä hetkellä budjetin alijäämäksi arvioidaan noin 740 miljoonaa euroa.
– Meillä on rajallinen määrä rahaa. Meidän pitää katsoa, mitä näillä rahoilla tehdään. Jokaisen (budjetin) osa-alueen kohdalla käymme läpi, tarvitseeko tämä osa-alue kokonaisvaltaista uudistusta.
Kallaksen liberaali ja keskustaoikeistolainen reformipuolue on väläyttänyt aiemmin, että valtion budjetista pitäisi leikata miljardi euroa. Säästöistä on vaalien alla puhunut myös talousliberaali Eesti 200 -puolue.
Sosiaalidemokraattisen puolueen puheenjohtaja Lauri Läänemets toppuutteli tiedotustilaisuudessa leikkausintoa.
– Tarkka summa selviää neuvottelujen kuluessa, mutta budjetista ei voi yksinkertaisesti leikata miljardia.
Kolmikko oli tiedotustilaisuudessa vakuuttuneen oloinen siitä, että yhteinen sävel löytyy ja hallitus muodostuu.
– Meidän kaikkien yhteinen toiveemme on muodostaa hallitus neljäksi vuodeksi. Siksi neuvottelut vievät aikaa, Kallas sanoi.