Anthony Fauci: Apinarokko tulee ottaa vakavasti

USA:n johtavan asiantuntijan mukaan tilastoitu tartuntamäärä voi olla vain jäävuoren huippu.
Mikroskooppinen kuva apinarokkoviruksista. LEHTIKUVA / AFP
Mikroskooppinen kuva apinarokkoviruksista. LEHTIKUVA / AFP

Yhdysvaltain presidentin johtava lääketieteellinen neuvonantaja Anthony Fauci varoittaa liian kevyestä suhtautumisesta apinarokkoon. Hänen mukaansa epidemiaa tulisi hallita tiukemmin.

Asiasta kertoo CNN.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tämä on ehdottomasti otettava vakavasti. Emme vielä tiedä viruksen potentiaalia, mutta meidän on oletettava, että se pystyy leviämään paljon laajemmalle kuin se on nyt tehnyt, Fauci sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yhdysvalloissa on tähän mennessä tilastoitu 1 814 vahvistettua tai mahdollista tapausta. Fauci uskoo, että todellisuudessa tapauksia on runsaasti enemmän.

Suomessa apinarokkoa on tilastoitu yhteensä 13 tapausta.

– Yleensä, kun jotain tällaista ilmaantuu, näkyvissä on vain jäävuoren huippu. Emme tiedä, onko tilanne nyt sama. Tämä on se syy, miksi meidän täytyy alkaa testata paljon voimakkaammin, Fauci toteaa.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos