Suomen Yrittäjät vaativat monia muutoksia työmarkkinoiden rakenteisiin, jotta Suomen talouden kasvu ja työllisyyden vahvistuminen jatkossa voitaisi turvata. Vastuu rakenteiden uudistamisessa on eduskunnalla, kirjoittaa Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Vappublogissaan.
Pentikäinen listaa blogissaan lakimuutokset, jotka toisivat Suomeen lisää työtä. Ensimmäiseksi hän kertoo, että työmarkkinoiden rakenteita pitäisi uudistaa poistamalla paikallisen sopimisen kiellot lainsäädännöstä.
Toiseksi hän esittää, että työehtosopimuksista sopiminen pitäisi olla mahdollista yhdessä työpaikoilla, mikäli työehtosopimus ei palvele yrityksen, sen työntekijöiden ja asiakkaiden tarpeita. Kolmantena muutoksen tarpeena hän esittää, että tukityötaistelut tulisi kieltää ja poliittisia lakkoja rajoittaa.
– Tällä työmarkkinakierroksella yrityksiä on pakotettu sopimaan ammattiliiton kanssa silloinkin, kun ne ovat jo saaneet työehdot sovittua yhteisymmärryksessä oman henkilöstönsä kanssa. Pakottaminen on tehty kokonaan ulkopuolisen tahon toimesta jopa pysäyttämällä koko liiketoiminta estämällä vienti, Pentikäinen kertoo esimerkkinä työtaisteluoikeuden väärinkäytöstä.
– Suomi voi menestyä ainoastaan, jos yrityksemme ovat kansainvälisesti kilpailukykyisiä. Silloin ne voivat kasvaa, investoida ja työllistää. Suomen kasvu tulee vain yritysten kasvun kautta. Siksi tarvitaan rohkeutta tehdä muutoksia, jotka edesauttavat sopimista kaikissa yrityksissä ja kaikilla työpaikoilla, Pentikäinen kertoo.