USA:n posti vakuuttaa saavansa äänet ajallaan laskentaan

Aiemmin postilaitos varoitti siitä, etteivät kaikki postiäänet välttämättä ehtisi ajoissa ääntenlaskuun.

Yhdysvaltain postilaitos USPS:n (United States Postal Service) toimitusjohtaja Louis DeJoy vakuuttaa, että seitsemän päivää ennen presidentivaalipäivää 3. marraskuuta postitetut äänet ehtivät perille ääntenlaskuun ajallaan, BBC uutisoi.

– Mitään muutoksia ei ole tapahtunut vaalipostia koskevassa politiikassa. Postitoimi on täysin kykenevä ja sitoutunut toimittamaan maan vaalipostin kokonaan ja ajallaan, DeJoy sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Verkkouutiset kertoi aiemmin USA:n postilaitoksen varoittaneen, ettei äänestyslipukkeita ehditä välttämättä toimittaa ajoissa perille, koska postilaitoksella ei ole tarpeeksi rahoitusta.

Lainsäätäjiä on huolestuttanut postilaitoksen toiminnassa lajittelukoneiden ja postilaatikoiden vähentäminen. Sen aiheuttaman viivästysten vuoksi on epäilty, että miljoonat äänet eivät ehtisi ääntenlaskuun.

Postilaitoksen toimia on kritisoitu siitä, että ne auttaisivat Donald Trumpin uudelleenvalinnassa. DeJoy kuitenkin vakuuttaa, ettei niiden tarkoituksena ole vaikuttaa presidentinvaalien lopputulokseen.

Mainos