Niinistö ja Reinfeldt: Nato-jäsenyys ei ajankohtainen

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö puhui puolustusyhteistyöstä ja Venäjästä Ruotsissa Sälenin turvallisuus- ja puolustuspoliittisessa seminaarissa.

Folk- och Försvar -järjestön seminaarissa sekä presidentti Sauli Niinistö että Ruotsin pääministeri Fredrik Reinfeldt totesivat, ettei Nato-jäsenyys ole ajankohtainen kummallekaan maista.

Sen sijaan molemmat korostivat Nato-kumppanuuden merkitystä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

”Aktiivinen Nato-kumppanuus on tärkeää sekä Suomelle että Ruotsille. Meidän on myös syytä tehdä tiivistä yhteistyötä Nato-kumppanuuden kehittämisessä. Suomelle tämä on osa yhteistyövaraista turvallisuutta. Emme suunnittele Naton jäseneksi hakemista, vaikka jäsenyys säilyykin mahdollisuutena ratkaisuissamme”, Niinistö sanoi puheessaan.

Myös pääministeri Reinfeldt sanoi, ettei Nato-jäsenyys ole nyt ajankohtainen. Hänen mukaansa Ruotsiin kohdistuvat uhkat eivät ole kovinkaan todennäköisesti sotilaallisia, vaan todennäköisempiä ovat esimerkiksi terrorismi ja kyberuhkat.

Niinistö korosti puheessaan, että Suomella ja Ruotsilla on syytä pohtia puolustusyhteistyön vahvistamista edelleen. Hän kertoi, että maiden samanlaiset perusratkaisut EU:n ja Naton suhteen luovat tilausta maiden kahdenvälisen puolustusyhteistyön tiivistämiselle. Lisäksi hän painotti molempien maiden yhteistä etua EU:n yhteisen turvallisuuspolitiikan ja Nato-kumppanuuden kehittämisessä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Presidentti Niinistön mukaan mahdollisuuksia tiivistää yhteistyötä löytyy esimerkiksi puolustusmateriaalista sekä suorituskyvystä. ”Suuri kysymys on, miten voisimme sovittaa yhteen puolustusmateriaalin hankintoja kummassakin maassa? Yhteistyön tiivistäminen edellyttäisi, että Suomen ja Ruotsin olisi ajateltava toisiaan mahdollisimman varhaisessa vaiheessa.”

Presidentti Niinistö käsitteli puheenvuorossaan myös Venäjän viime aikojen kehitystä.

”Venäjän sekä sisäinen politiikka että ulkoinen toiminta on herättänyt Euroopassa huolta ja myös oikeutettua kritiikkiä. Konservatiivisten arvojen painotus ja kenties toinen suunta lännessä on alkanut luoda yhä selvemmin henkistä kuilua Venäjän ja lännen välille. Venäjän ulkopolitiikan suunta on vahvistanut tätä kehitystä. Tästä kaikesta on aivan perusteltua olla huolissaan”, Niinistö sanoi.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos