”Meitäkin roimitaan välillä kaksin käsin. Ulkomainen toimija alalla kuin alalla nähdään ikään kuin myrkkynä. Aivan kuin se olisi suomalaisilta pois”, toimitusjohtaja Lauri Sipponen sanoo.
Hän kertoo edustavansa ylpeästi yritystä, joka investoi Suomeen satoja miljoonia ja työllistää tuhansia ihmisiä. ”Ei se ainakaan epäisänmaallista toimintaa ole”, Sipponen perustelee.
Sipponen korostaa, että ulkomaankaupan tulee olla tasapainossa. Suomalaisten vientiyritysten menestyksen ohella hän iloitsisi ulkomaalaisten investoinneista.
Sipponen myös muistuttaa, että Lidlin kautta avautuvat ovet suomalaistuotteiden viennille kymmeneen tuhanteen myymälään ympäri Eurooppaa.
Hänen mukaansa kansainvälisyys on tullut jäädäkseen – ihmiset hakevat vaikutteita ja elävät kansainvälisesti. ”Miksei asia olisi näin myös kaupan, teollisuuden ja palvelujen osalta?”, hän kysyy.