Angela Merkel taipumassa Turkin painostukseen – kerrotaan irtaantuvan Armenia-päätöksestä

Spiegelin tietojen mukaan Saksan hallitus aikoo irtaantua liittovaltiopäivien Armenia-päätöksestä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Saksan liittovaltiopäivät päätti 2. kesäkuuta luokitella Turkin vuonna 1915 suorittaman armenialaisten kansanmurhan kansanmurhaksi.

Turkin edeltäjänä toiminut Osmanien valtakunta murhasi vuonna 1915 nykyisten arvioiden mukaan systemaattisesti 1,5 miljoonaa armenialaista. Turkki ei nykyisinkään tunnusta kansanmurhaa.

Turkki reagoi Saksan liittovaltiopäivien päätökseen kieltää saksalaisilta edustajilta vierailun Incirlikin lentotukikohdassa, mistä käsin kansainvälinen terroristijärjestö Isisin vastainen koalitio suorittaa lentojaan.

Saksan ulkopoliittiset edustajat ovat käyneet Turkin kanssa neuvotteluita asian suhteen. Turkin vaatimuksena on ollut, että Saksan hallitus ottaisi etäisyyttä liittovaltiopäivien päätökseen.

Spiegelin tietojen mukaan hallituksen tiedotusjohtaja Steffen Seibert ilmoittaa lähiaikoina, että liittovaltiopäivien päätöksellä ei ole minkäänlaista sitovaa vaikutusta Saksan hallitukseen. Kysymys olisi pelkästä poliittisesta julistuksesta vailla oikeudellisia vaikutuksia.

Spiegelin mukaan ulkoministeri Frank-Walter Steinmeier ja liittokansleri Angela Merkel eivät ole valmiita itse kertomaan hallituksen päätöksestä.

Lehti muistuttaa, että hallituksen kannanotto olisi linjanmuutos aiempaan, kun sekä Steinmeier että Merkel ovat sanoneet pitävänsä liittovaltiopäivien päätöstä hyvänä ajatuksena.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)