Ville Niinistö vetoaa: Älkää erotko kirkosta

"Räsänen on taas puhunut levottomia uskonnosta", sanoo vihreä ympäristöministeri.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) vetoaa kansalaisiin, että nämä eivät eroaisi kirkosta sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) lausuntojen takia.

– Älkää hyvät ihmiset erotko kirkosta sen takia mitä joku poliitikko puhuu. Ei hän edusta mitään uskonnollista tahoa vaan poliittista puoluetta, Niinistö kirjoittaa Facebookissa.

Niinistökin arvostelee Räsäsen lausuntoa.

– Räsänen on taas puhunut levottomia uskonnosta, vaikka hän on valinnut maallisen politiikan tien vaikuttamiselleen.

Niinistön mielestä oikea tapa osoittaa mieltä on olla äänestämättä kristillisiä, ei erota kirkosta.

– Pidetään valtio ja uskonto erillään.

Eroakirkosta.fi-sivuston kautta kirkosta erosi eilen keskiviikkona 960 jäsentä. Normaalisti päivittäin eroaa alle sata henkilöä. Eroaminen on jatkunut läpi yön, ja torstain kahdeksan ensimmäisen tunnin aikana yli 300 ihmistä on käynyt täyttämässä eroamislomakkeen eroakirkosta.fi-sivulla.

Räsänen pohti viime viikonloppuna maallisen lain ja Jumalan antamisen käskyjen suhdetta. Puheen sisältö saavutti valtakunnallista julkisuutta vasta keskiviikkona vähän ennen kello kymmentä, minkä jälkeen eroaalto lähti kohoamaan.

Useissa kirjoituksissa Räsäsen tulkittiin kehottavan kansalaisia rikkomaan lakia, jos se on ristiriidassa ”Jumalan sanan” kanssa. Tarkkaan ottaen Räsänen ei sanonut näin.

– Kaikilla meillä on varmasti tullut eteen tilanteita, joissa joudumme miettimään,rohkenemmeko toimia vastoin yleistä mielipidettä tai normia, porukan painetta tai joskus jopa lakia, jos nämä ovat Jumalan sanan vastaisia, Räsänen sanoi.

Toinen keskustelua herättänyt kohta puheessa oli se homoja käsitellyt osuus.

– Seurakunnissa tulisi löytyä enemmän tilaa ja rakkautta niille ihmisille, joiden kipuna on homoseksuaalinen tunne-elämä tai muu seksuaalinen poikkeavuus, Räsänen sanoi.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)