Siikaislainen nosto- ja siirtolaitteita valmistava konepaja Satateräs hakee kahta kesätyöntekijää suorasanaisella työpaikkailmoituksella. Yrityksen mukaan tehtävään palkataan kaksi 1997 – 2001 välillä syntynyttä siikaislaista nuorta. Töitä on tarjolla minimissään neljäksi viikoksi.
– Vaatimukset kesätyöntekijöille ovat: osaat katsoa ihmisiä silmiin, osaat sanoa aamulla huomenta, osaat muulloinkin tervehtiä muita työntekijöitä, asiakkaita ja vierailijoita. Yli 3 sanan lauseiden muodostaminen on ehdottomasti eduksi, Satateräs kirjoittaa Facebookissa.
– Työaika voidaan sopia tarkemmin, mutta työaikamme alkaa joko kello 6 tai 7 aamulla. Jos olet aamu-uninen, voidaan työaikasi päättää alkamaan myös kello 8. Ilta- tai yötöitä meillä ei ole tarjolla. Työvälineisiisi tulevat kuulumaan mm. harava, lapio, ämpäri, siivousrätti, maalisuti, ruohonleikkuri. Työssäsi et vielä tule tarvitsemaan tietokonetta, älypuhelinta tai älykelloa.
Satateräksen mukaan työntekijä saa yritykseltä työvaatetuksen ja turvakengät, sillä ”työtehtäväsi eivät tule ainakaan koko aikaa olemaan siistejä sisätöitä”. Yrityksen mukaan hyvin tehdystä työstä saa myös kiitoksen.
– Joka toinen perjantai kiitämme työntekijöitämme myös ”pienellä” rahallisella korvauksella. Jos kiinnostuksesi heräsi, niin tule käymään tehtaallamme ja ota yhteyttä toimitusjohtajaamme. Hän on se kalju lihava äijä toimistossa, sinuun verrattuna ihan ikäloppu.
Lopuksi Satateräs neuvoo hakijoita vielä olemaan lähettämättä isää tai äitiään, jos isä ja äiti eivät ole hakemassa työpaikkaa itselleen.