Vaatimus oppositiopuolueista: Pääministerin on annettava ilmoitus

Sote-uudistuksesta valiokunnalle annettavasta vastineesta haluttaisiin oppositiossa keskustella myös täysistunnossa.

Eduskunnan oppositiopuolueiden eduskuntaryhmien puheenjohtajat vaativat, että pääministerin on annettava ilmoitus eduskunnalle sosiaali- ja terveysvaliokunnalle sote-uudistuksesta annettavan vastineen keskeisistä linjauksista. Puheenjohtajien mukaan kyseessä on vuosisadan uudistus ja siksi niin kansanedustajien kuin kansalaisten on saatava tietää, mitä hallitus aikoo tehdä.

”Kansanedustajille on tarjottava tilaisuus keskustella sosiaali- ja terveysvaliokunnan lisäksi myös täysistunnossa hallituksen uudistuksesta”, tiedotteessa sanotaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Oppositioryhmien puheenjohtajien mukaan on tärkeää, että koko eduskunnalle tuodaan keskusteltavaksi kaikki se tieto, mikä on annettavissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tiedotteen ovat allekirjoittaneet Antti Lindtman (sd.), Leena Meri (ps.), Krista Mikkonen (vihr.), Aino-Kaisa Pekonen (vas.), Peter Östman (kd.) ja Thomas Blomqvist (rkp.).

 

 

Mainos - muuta luettavaa
Mainos