Ukip jatkaa vaalikampanjaansa Lontoon iskusta huolimatta – muut puolueet keskeyttäneet

Ukipin mukaan demokraattisen prosessin keskeyttämisestä on vain haittaa.

Britannian oikeistopopulistisen Ukip-puolueen johtaja Paul Nuttal ilmoittaa Ukipin jatkavan vaalikampanjaansa Lontoon viimeöisestä iskusta huolimatta. Nuttalin mukaan on tärkeää, että Ukip jatkaa pahuuden vastustamista demokratialla nyt kun ihmisiä on taas kuollut terrori-iskussa.

– Sydämemme sykkivät niiden perheille ja ystäville, jotka menehtyivät viime yönä.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

– On aika alkaa kunnioittaa kuolleita muutenkin kuin puheilla. Demokraattisen prosessin keskeyttämisestä seuraa vain enemmän iskuja. Pysähtymistä ne pelkurit meiltä haluavat, Nuttal lataa Ukipin tiedotteessa.

Kaikki muut Britannian puolueet ovat Independentin mukaan ilmoittaneet keskeyttävänsä kampanjoinnin täksi päiväksi.

Konservatiivipuolueen tiedottaja ilmoitti, ettei puolue kampanjoi tänään valtakunnallisesti. Labour-puolueen johtaja Jeremy Corbyn kertoi, että myös Labour keskeyttää kampanjoinnin tähän iltaan asti keskusteltuaan muiden puolueiden kanssa. Britannian parlamenttivaalit on määrä järjestää 8. kesäkuuta.

Mainos