Työsuojeluviranomaisen toiminta siirtyy vuoden 2026 alussa uuteen Lupa- ja valvontavirastoon.
Lupa- ja valvontaviraston työsuojeluosasto jatkaa työsuojelutarkastuksia nykyisellä henkilöstöllä nykyiseen tapaan kaikkialla Suomessa. Myös työsuojeluviranomaisen vastuulla olevat luvat ja ilmoitukset hoidetaan samoin kuin tähänkin saakka.
Aluehallintovirasto kertoo asiasta tiedotteessa.
Työsuojeluviranomaisen verkkosivut, puhelinnumerot ja sähköiset asiointikanavat toimivat uudistuksen jälkeen kuten tälläkin hetkellä.
Tätä nykyä aluehallintovirastojen viisi itsenäistä työsuojelun vastuualuetta toimivat alueellisina työsuojeluviranomaisina. Jatkossa Lupa- ja valvontaviraston työsuojeluosastolla on osastopäällikkö, joka johtaa työsuojeluviranomaisen toimintaa valtakunnallisesti. Osasto jakautuu valtakunnallisiin toiminnallisiin yksiköihin.
Aluehallintovirastojen toiminta päättyy tämän vuoden lopussa. Suurin osa tehtävistä siirtyy uuteen valtakunnalliseen Lupa- ja valvontavirastoon, joka aloittaa toimintansa 1.1.2026.
Lupa- ja valvontavirastoon kootaan kaikki Valviran tehtävät sekä pääosa ympäristöön liittyvistä ELY-keskusten tehtävistä.
Uudistus on osa valtion aluehallinnon uudistusta, jota koskevan lainsäädännön eduskunta hyväksyi 18.6.2025. Aluehallintouudistuksen tavoitteena on yhdenmukaistaa ja sujuvoittaa lupa- ja valvontakäytäntöjä valtakunnallisesti.





