Tuomioja väläyttää: Suomesta rauhanturvaajia Syyriaan

Ulkoministeri Erkki Tuomiojan (sd.) mukaan Suomi voisi osallistua rauhanturvaamisoperaatioon Syyriassa.

YK:n turvallisuusneuvostossa saavutettiin viime viikolla yksimielisyys Syyrian kemiallisten aseiden kokoamisesta ja hävittämisestä.

– Päätöslauselman toteuttaminen vaati vielä paljon työtä ja monien avoimien kysymysten ratkaisemista ja sen loppuunsaattaminen on pitkä prosessi, jossa olemme varautuneet siihen, että Suomenkin kemiallisiin aseisiin liittyvää osaamista halutaan YK:n käyttöön, Tuomioja kirjoittaa blogissaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yle Radio 1:n Ykkösaamussa Tuomioja totesi maanantaina, että Suomella voisi olla lisäksi annettavaa kriisin jälkeisessä rauhanturvaamisessa. Hän ei kuitenkaan halunnut lähteä ennakoimaan ajankohtia.

– Ensin pitää olla todellinen sopimus siitä, että aseet vaikenevat, Tuomioja totesi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tuomioja toteaa blogissaan, ettei kemiallisten aseiden hävittäminen lopeta tavanomaisin asein jatkuvaa tappamista.

– Nyt tarvitaan välittömästi jatkoa Syyrian kansan kärsimykset lopettavan poliittisen ratkaisun aikaansaamiseksi, mihin siihenkin on turvallisuusneuvostossa orastava valmius. Sama koskee myös jo monen kuukauden ajan yritettyä päätöslauselmaa Syyrian humanitäärisen avun varmistamisesta.

Erkki Tuomioja puhui perjantaina YK:n yleiskokouksessa. Tuomioja viestitti, että Syyrian konflikti syö YK:n uskottavuutta.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos