Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen ilmoittivat sunnuntaina päässeensä yhteisymmärrykseen uudesta kauppasopimuksesta.
Jatkossa EU:sta Yhdysvaltoihin vietäville tuotteille asetetaan 15 prosentin suuruinen tuontitulli. EU ei aseta vastavuoroisesti omia tullejaan yhdysvaltalaisille tuotteille.
Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) pitää sopua tärkeänä, sillä sen myötä onnistuttiin estämään EU:n ja Yhdysvaltojen välille uhkaavasti kehittymässä ollut kauppasota.
– Ratkaisu on sikäli yksipuolinen, mutta siitä huolimatta tärkeä. Tähän asti vallinnut epävarmuus tullitasosta on ollut yrityksille erityisen haitallista, joten tilanteen selkiytyminen tuo kaivattua ennakoitavuutta”, Sirén kommentoi.
Trump uhkasi EU:ta aiemmin jopa 30 prosentin tuontitulleilla, mikäli sopimusta ei saavutettaisi elokuun alkuun mennessä.
– 15 prosentin tullitaso on tietysti merkittävä lisäkustannus monille toimijoille, mutta se on merkittävästi parempi kuin vallinneet pahimmat uhkakuvat, Sirén kommentoi.
Lähes kolmannes maailman kaupasta tapahtuu EU:n ja Yhdysvaltojen välillä. Tämän kokoluokan taloussuhteissa pienetkin muutokset kaupankäynnin säännöissä voivat vaikuttaa laajalti yritysten toimintaan ja investointipäätöksiin.
– Vaikka sopimuksella vältettiin laajempi kauppasota, se osoittaa tarpeen tarkastella EU:n taloudellista strategiaa uudelleen. EU:n tulisi seuraavaksi keskittyä sisämarkkinoiden kehittämiseen ja uusien kauppasopimusten solmimiseen. Tämä monipuolistaisi kauppasuhteita, loisi uutta kasvua ja vahvistaisi EU:n globaalia taloudellista asemaa, Sirén korostaa.
Sopimuksen yksityiskohdat tarkentuvat tulevien viikkojen aikana, joten vaikutuksia Sirénin mukaan voidaan arvioida tarkemmin vasta myöhemmin.





