Lontoossa sijaitsevan syöpätutkimusinstituutin tutkijaryhmä on kehittänyt uuden tekniikan mitata syövän monimuotoisuutta. Heidän mukaansa syöpäsoluissa on poikkeuksellisia eroja, joiden vuoksi uudet kohdistetut lääkkeet voivat epäonnistua tuhoamaan kaikkea syöpäkudosta.
Kasvaimet alkavat yksittäisistä soluista, jotka muuntautuvat ja lopulta jakautuvat hallitsemattomasti. Syöpäsolut jatkavat muuttumista ja tulevat aggressiivisemmiksi, samalla leviten ympäri kehoa. Prosessi on kaoottinen ja seurauksena on ”monimuotoinen” kasvain, joka koostuu eri tavoin muuntuneista syöpäsoluista.
Tutkijaprofessori Greavesin mukaan tällä on valtavat vaikutukset lääkitykselle. Tutkimuksessaan hänen ryhmänsä tutki syövän leviämistä mutaatioineen. Hänen mukaansa jokaisella potilaalla on täysin uusi ”syöpäpuu”, ja yhden syövän sijaan kaikilla oli useita erilaisia.
Greavesin mukaan jatkossa on kehitettävä menetelmiä, jotka tehoavat syövän ”runkoon”, sillä nykyiset kohdennetut menetelmät eivät välttämättä tehoa.