Suomi on tunnetumpi kuin koskaan – Nato-jäsenyys lisännyt kiinnostusta maailmalla

Suurlähettilään mukaan yrityksillä on erinomaiset mahdollisuudet menestyä vientimarkkinoilla.
Rekkoja Vuosaaren satamassa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Rekkoja Vuosaaren satamassa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Suomen maabrändi on juuri nyt tunnetumpi kuin kenties koskaan, sanoo Suomen Alankomaiden-suurlähettiläs Ilkka-Pekka Similä.

– Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan, Suomen Nato-jäsenyys ja puolustusvoimiemme suorituskyky ovat lisänneet Suomen kiinnostavuutta esimerkiksi Alankomaissa, sillä täälläkin pitää kehittää maan puolustusvalmiutta ja yhteiskunnan resilienssiä. Tällä hetkellä Suomi on tunnetumpi kuin koskaan, Similä sanoo Finlabel-hankkeen tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suurlähettiläs Ilkka-Pekka Similä vieraili tiistaina 20. toukokuuta Suomen osastolla Amsterdamin PLMA-messuilla, jotka ovat yhdet maailman suurimmista private label -tapahtumista. Private label tarkoittaa esimerkiksi kauppojen omia tuotemerkkejä, joita yhteistyökumppanit valmistavat kauppaketjuille ja brändinomistajille.

– Nimenomaan private label -bisnes on oiva tapa tuoda korkealaatuisia suomalaistuotteita paikallisiin kauppaketjuihin. Private label -sektori kasvaa vauhdilla, ja kuluttajat ovat avoimia uusille tuotteille ja makuelämyksille, josta syystä isot kauppaketjut hakevat jatkuvasti uusia, korkealaatuisia tuotteita.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Similän mukaan suomalaisilla yrityksillä on erinomaiset lähtökohdat menestyä vientimarkkinoilla.

– Suomen laadukkaat elintarvikkeet tulevat puhtaasta luonnosta, ja usein koko tuotantoketju on paitsi kestävä myös läpinäkyvä. Lisäksi suomalaisilla elintarvikeyrityksillä on paljon kokemusta esimerkiksi erikoisruokavalioihin sopivista tuotteista. Etenkin elintarvikesektorilla tarjontaa perustuotteista on paljon ja kilpailu kovaa, joten erikoistuminen voi muuttua äkkiä kilpailueduksi, vinkkaa Similä.

Suomella oli näillä PLMA-messuilla kaikkien aikojen suurin edustus, sillä Amsterdamiin saapui kaikkiaan 22 suomalaista näytteilleasettajaa.

Kansanedustajan mukaan Startup-rahoituksen kasvu osoittaa, että Suomi voi nousta taas kasvun maaksi.
Talouden piristyminen näkyy konkurssiluvuissa viiveellä.
Epävarmuus näkyy maksukäyttäytymisessä.
Mainos