Puolustusvoimilla on käynnissä Ryske 22-taisteluharjoitus Kainuun, Koillismaan ja Lapin alueella.
Jääkäriprikaatin komentaja, eversti Sami-Antti Takamaa on julkaissut Twitterissä alla näkyviä kuvia, joissa valmiusyksikkö harjoittelee talvisissa olosuhteissa.
– Silloin kun motivaatio ja osaaminen ovat korkealla tasolla, niin soturille ei se aikainen herätyskään tunnu miltään, kunhan vain pääsee ärjänteelle tositoimiin, komentaja sanoo jutun alta löytyvässä twiitissä.
Yhdessä kuvassa sotilaat nousevat NH90-kuljetushelikopterin kyytiin.
– Tätä on toiminta Suomen pohjoisimmassa joukko-osastossa Jääkäriprikaatissa, eversti Takamaa toteaa.
Jääkäriprikaati on Sodankylässä ja Rovaniemellä sijaitseva Suomen puolustusvoimien joukko-osasto, joka on erikoistunut arktiseen koulutukseen ja ilmatorjuntaan.
#Valmiusyksikkö taas liikkeellä!
Silloin kun motivaatio ja osaaminen ovat korkealla tasolla, niin soturille ei se aikainen herätyskään tunnu miltään, kunhan vain pääsee ärjänteelle tositoimiin.
Tätä on toiminta Suomen pohjoisimmassa joukko-osastossa #Jääkäriprikaati’ssa pic.twitter.com/gFpjIdMweX
— S-ATakamaa (@atakamaa) January 25, 2022
#jääkäriprikaati´sta #RYSKE22 -harjoitukseen osallistuvia joukkoja siirrettiin helikopterikuljetuksella. Maavoimien valmiusyksiköt ovat tarpeen mukaan nopeasti käytettävissä. #vyks #maavoimathttps://t.co/u41bHE04tR pic.twitter.com/aoT4yOJSXQ
— Jääkäriprikaati (@JaakariPR) January 25, 2022
Välitön taistelukosketus heti maahanlaskun jälkeen illan pimeydessä.#kaipr @JaakariPR #maavoimat #ryske22 pic.twitter.com/Tx765lD5ba
— Kainuun prikaati (@KainuunPR) January 24, 2022