Skuuttien promilleraja kuukauden voimassa, nämä kaupungit erottuvat

Päihtyneelle kuljettajalle voidaan määrätä 200 euron liikennevirhemaksu.
Vuokrattavia sähköpotkulautoja jalkakäytävällä Helsingissä. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Vuokrattavia sähköpotkulautoja jalkakäytävällä Helsingissä. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Kevyen sähköajoneuvon ja moottorilla varustetun polkupyörän kuljettaminen päihtyneenä on nyt ollut kiellettyä kuukauden ajan.

Muun muassa sähköpotkulautoja eli skuutteja koskeva uusi promilleraja on 0,5. Lakimuutos tuli voimaan 17. kesäkuuta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Poliisi on ensimmäisen kuukauden aikana määrännyt yhteensä 191 liikennevirhemaksua promillerajan rikkomisesta, Poliisihallituksen tietoanalyytikko Mika Sutela kirjoittaa julkaisussaan Linkedinissä.

Päihtyneelle kuljettajalle voidaan määrätä 200 euron liikennevirhemaksu.

– Alueellisesti liikennevirhemaksuja on eniten määrätty Turussa, Oulussa ja Raumalla, Sutela kertoo.

Lähes puolet maksuista on määrätty 18-14-vuotiaille nuorille aikuisille. 84 prosenttia kaikista liikennevirhemaksun saaneista on ollut miehiä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Päivityksensä ohessa Sutela jakoi kaavion määrätyistä liikennevirhemaksuista iän mukaan. Kaaviosta selviää, että maksuja on määrätty hyvin harvoin yli 50-vuotiaille.

Tilastossa ei ole eritelty, onko liikennevirhemaksu määrätty kevyen sähköajoneuvon vai moottoroidun polkupyörän kuljettamisesta päihtyneenä.

Lakimuutosten myötä sähköpotkulaudalla ajamiselle asetettiin myös 15 vuoden ikäraja. Kevyen sähköajoneuvon luovuttamisesta alle 15-vuotiaalle voidaan määrätä 60 euron liikennevirhemaksu.

Mainos