Reserviläisliitto vaatii pikaista korotusta puolustusmäärärahoihin

Reserviläisliiton mukaan määrärahojen korotustarve on hieman runsaat 200 miljoonaa euroa.

Reserviläisliiton puheenjohtaja, keskustan kansanedustaja Mikko Savola vaati Oulussa puolustusmäärärahoihin pikaista korotusta. Savolan mukaan korotustarve on hieman runsaat 200 miljoonaa euroa, kertoo liiton tiedote.

”Vaadimme päättäjiä sitoutumaan eduskunnan hyväksymässä turvallisuus- ja puolustusselonteossa määriteltyyn minimikorotustarpeeseen, joka on vuonna 2016 noin 50 miljoonaa ja vuoteen 2020 mennessä asteittain 150 miljoonaa euroa indeksikorotusten lisäksi”, Savola toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tiedotteen mukaan ilman lisärahoitusta Suomen puolustus on jo lähivuosina vaikeuksissa, koska alueellisten joukkojen vanhenevaa kalustoa ei kyetä uusimaan.

Oulussa yhteisen liittokokoustapahtuman järjestäneet maanpuolustusjärjestöt vaativat päättäjiä sitoutumaan nykyisen puolustusjärjestelmän ylläpitoon.

”Me kaikki viisi järjestöä näemme, että puolustusvoimien tehtävänä on myös jatkossa itsenäisesti ja uskottavasti puolustaa koko Suomen aluetta. Tämän edellytyksenä ovat riittävän suuret, hyvin varustetut ja koulutetut sodan ajan joukot sekä suomalaisten korkea maanpuolustustahto. Vaadimme, että näitä perustekijöitä ylläpidetään myös jatkossa”, ne toteavat.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tapahtuman päättäneessä maanpuolustusjuhlassa puhunut Mikko Savola puolusti voimakkaasti yleistä asevelvollisuutta. Järjestöjen perjantaina julkaistua puolustuspoliittista julkilausumaa siteerannut Savola tyrmäsi väitteet, joiden mukaan asevelvollisuusarmeija olisi heikkotasoinen.

”Paikkaansa eivät myöskään pidä väitteet, joiden mukaan ammattiarmeija olisi automaattisesti korkeatasoisempi kuin yleisen asevelvollisuuden kautta syntyvä reserviläisarmeija. Kokemukset vaikkapa puolustusvoimien kansainvälisistä operaatioista todistavat aivan muusta”, hän tiivistää.

Oulun valtakunnallinen maanpuolustusjuhla päätti Reserviläisliiton, Suomen Reserviupseeriliiton, Maanpuolustuskiltojen liiton, Maanpuolustusnaisten Liiton ja Reserviläisurheiluliiton yhteisen liittokokoustapahtuman Oulussa. Kolmipäiväiseen tapahtumaan osallistui useita satoja reserviläisiä ja maanpuolustusnaisia eri puolilta Suomea.

Mainos