Presidentti Sauli Niinistö: Uskon Venäjän pitävän vastatoimet harkittuina

Tasavallan presidentin mukaan keskusteluyhteyttä Syyriassa on pidetty yllä kovista puheista huolimatta.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistön mukaan Yhdysvaltojen, Iso-Britannian ja Ranskan yöllinen ohjusisku Syyriaan oli ennakoidulla tavalla rajoitettu.

–  Iskua on perusteltu reaktiona viikon takaiseen kemiallisen aseen käyttöön. Nyt tehdyn ohjusiskun tarkoituksena on myös ehkäistä kemiallisten aseiden käyttökiellon rikkomista jatkossa, Niinistö sanoo tasavallan presidentin kanslian tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

– Iskut tehtiin valikoituihin kohteisiin. Uskon, että Venäjä pitää mahdolliset vastatoimensa harkittuina. Kuitenkin tilanteen kärjistyminen luo vaaraa konfliktin laajenemisesta.

Presidentin mukaan on viitteitä siitä, että ”kovista puheenvuoroista huolimatta on ylläpidetty jonkintasoista keskusteluyhteyttä rintamalinjojen yli.”

– Dialogin vahvistaminen on nyt ensiarvoisen tärkeää, Niinistö sanoo.

Mainos