Edellisellä hallituskaudella ja oikeusministeri Antti Häkkäsen (kok.) johdolla alulle saatetut pikavippien sääntelyn kiristykset astuvat voimaan tänään. Niiden tavoitteena on kohtuullistaa ja selkeyttää pikavippien hinnoittelua.
Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen vaatii, että Antti Rinteen (sd.) hallitus jatkaa pikavippien sääntelyn kiristämistä.
– Pikavipit ovat olleet ongelmallisia niiden markkinoille tulosta saakka ja ne ovat osaltaan ajaneet ihmisiä täysin kohtuuttomaan velkaantumiskierteeseen, josta eroon pääseminen voi olla äärimmäisen hankalaa. Nämä tarinat ovat surullisia ja ikävä kyllä valitettavan yleisiä, Keto-Huovinen toteaa.
Maksuhäiriömerkintäisten määrä on kasvanut jatkuvasti.
– Pikavipit ovat tässä yksi osasyy. Harhaanjohtavalla ja aggressiivisella mainonnalla ja kohtuuttomilla ehdoilla pikavipit ovat vaarallisia ansoja jo vaikeassa asemassa oleville ihmisille, Keto-Huovinen sanoo.
Yhtenä keinona kohtuullistaa pikavippien ehtoja asetettiin vuonna 2013 korkokatto alle 2 000 euron kuluttajaluotoille. Korkokaton rajan ajateltiin olevan sopiva, koska merkittävimmät ongelmat olivat aikanaan liittyneet määrältään pienempiin kulutusluottoihin. Tämä auttoi osaltaan, mutta samalla jäljelle jääneet pikavippiyritykset siirtyivät yhä useammin tarjoamaan korkokaton ulkopuolelle jääviä entistä suurempia luottoja.
Nyt voimaan tulleen lakiuudistuksen yhtenä suurimpana muutoksena on tuoda myös yli 2 000 euron suuruiset luotot mukaan korkokaton piiriin. Lisäksi korkokattoa kiristetään huomattavasti.
– Viimeisin lakiuudistus on esimerkki siitä, kuinka askel askeleelta tavoittelemme kohtuullisia ja reiluja pelisääntöjä myös luottomarkkinoille ja ylivelkaantumisen ennaltaehkäisyä. Erilaisia kiristyksiä ja korjauksia on tehty kerta toisensa jälkeen, emmekä saa tuudittautua siihen uskoon, että nyt kaikki tarpeellinen olisi viimein tehty, Keto-Huovinen huomauttaa.
Kokoomusedustaja pitää valitettavana sitä, että hallitusohjelmaan ei ole kirjattu uusia toimia pikavippien suitsimiseksi.
– Emme missään nimessä ole tilanteessa, jossa käsien pystyyn nostaminen ja tilanteen seuraaminen riittäisi. Haluamme tukea hallitusta ylivelkaantumisen taittamisessa ja olemme valmiita tekemään hallituksen kanssa yhdessä töitä pikavippien ja muun ylivelkaantumisen aiheuttamien ongelmien vähentämiseksi, Keto-Huovinen sanoo.